Events info and results

For all tryouts, check-in starts at 8 a.m. (except Hunting Skills — see below)

Shotgun

2018 State Shotgun Team

Shotgun team members:

  • Gaven Hale - Bates County
  • Hunter Todd - Lafayette County
  • Kaitlyn Davis - Texas County
  • Austin Butteris - Pulaski County
  • Alternate: Jared Henderson - Lewis County
  • Coach: James Walls

Final scores (PDF)

Archery

2018 Compound Archery Team

Compound team members:

  • Garrett Peck - Boone County
  • Alex Smith - Nodaway County
  • Justin Hall - Gasconade County
  • Kaci Persell - Grundy County
  • Alternate: Jonathon Stimpson - Sullivan County
  • Coach: Terry Allen
2018 Recurve Archery Team

Recurve team members:

  • Brett Pennington - Jasper County
  • Kendra Betz - Sullivan County
  • Megan Kirk - Boone County
  • Bryce Wosoba - Cedar County
  • Alternate: Nathan Meek - DeKalb County
  • Coach: Phill Threatt

Final scores (PDF)

Smallbore Rifle (.22)

2018 Smallbore Rifle Team

Smallbore rifle team members:

  • Trent Polley - Linn County
  • Tyler Polley - Linn County
  • Trae Hoerrmann - Linn County
  • Kyle Gann - Saline County
  • Alternate: Kris Walker - Macon County
  • Coach: Mike Bershears

Final scores (PDF)

Muzzleloading

2018 Muzzleloading Team

Muzzleloading team members:

  • Brandon Allen - Gasconade County
  • Jared Braun - Cole County
  • Jason Haselhorst - Cole County
  • Sadie Ramirez - Jasper County
  • Alternate: Jackson Black - Cole County
  • Coaches: Walter Branson and Rusty Howard

Final scores (PDF)

Smallbore Pistol (.22)

2018 Smallbore Pistol Team

Smallbore pistol team members:

  • Taylor Riley - Cole County
  • Haley Acton - Boone County
  • Jacob Penrod - Taney County
  • Nicholas Newton - Saline County
  • Coach: Jason Sherwood

Final scores (PDF)

Air Rifle

2018 Air Rifle Team

Air rifle team members:

  • Johnathan Stimpson - Sullivan County
  • Shelby Stille - Montgomery County
  • Taylor Thiessen - Boone County
  • Toni Haselhorst - Cole County
  • Alternate: Caiden Blake - Vernon County
  • Coach: Zach Painter

Final scores (PDF)

Air Pistol

2018 Air Pistol Team

Air pistol team members

  • Andi Riley - Cole County
  • Shelby Manning - Cooper County
  • Emily Bowles - Jasper County
  • Kaitlynn Foster - Lincoln County
  • Coach: Bob McCullom

Final scores (PDF)

Hunting Skills

Hunting skills team members:

  • Bryar DeLashmutt - Callaway County
  • Thomas Endecott - Cass County
  • Brock Allen – Linn County
  • Jacob Byers - Linn County
  • Alternate: McKinzie Branson – Warren County
  • Coach Bill Athey – Jasper County